חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ז'אק ז'אנו – הגיאוגרפיה של הנחלה

תערוכת עבר

1.2.2024 - 1.3.2024

הגיאוגרפיה של הנחלה \ גבריאל אנגל 2024

ז׳אק ז׳אנו יוצר ומתגורר עם משפחתו על ההר. כאמן וכבנאי בארץ ישראל, הוא עוסק ביום-יום בפיתוח ובהרחבה של תחומי היצירה והנחלה המשפחתית שלו, ומעמיק בבחינת הגאוגרפיה של הנחלה ביצירותיו.

בתערוכה הנוכחית בגלריה אנגל אנו מציגים נושא המעסיק רבות את ז׳אנו ביצירותיו: מפות ארץ ישראל. המפות הן חלק נכבד ממחקרו המעמיק של האמן המתנחל שעל ההר לגבי מקומו כאמן ישראלי ויהודי בארץ ישראל.
ז׳אנו משתמש בדימוי המפה ובקווי המתאר שלה כמסגרת להתפתחותם של אירועים רבים ביצירותיו, ומתוך התייחסות למכלול יצירתו המעמיקה.

בתערוכה מוצגות מפות בגדלים שונים אשר עשויות מחומרים שונים: ברזל חלוד, עץ, זכוכית ותיל. ז׳אנו ממלא את חלל המפה באותיות ובמילים, בבתים ובמבנים, בסמלים עבריים ויהודיים, מחבר ומנתק כלי עבודה וכלי מטבח, כלי נשק וספרים חתוכים, ואף מעמיד את מפותיו על גלגלים ואוניות. כל אלה ממלאים את חלל המפה, ובעצם את שטחי ארץ ישראל השלמה, בדימויים המעסיקים אותו הן בחייו הפרטיים והן בתפיסות הלאומיות המוצגות ביצירתו.

ז'אנו מרבה לעסוק בשאלת זהותו האמנותית דרך יצירותיו השונות עם המפות: מי אני, מה אני ומהו מקומי פה בארצי. הוא אוהב את ארץ ישראל השלמה ומחובר אליה מאוד, ואיננו מתנצל על אהבתו זו, אלא להפך – הוא חי ונושם את המתח המתהווה בין יצירתו העכשווית לבין האמנות הנוצרת בישראל ובמוסדות התרבות שלה, אשר אינה רואה בעין יפה את העיסוק בלאומיות הישראלית. בכנותו ובדבקותו בחקר האמת הפנימית שלו מעלה ז'אנו שוב ושוב את הסוגיות הקשות אשר עם ישראל כולו, בארץ ובחו״ל, טרוד ועסוק בהן שעה-שעה.

בימים טרופים אלה של זוועות רבות שהתרחשו בדרום הארץ בשבעה באוקטובר, במלחמת הקיום שלנו מול אויבינו מבית ומחוץ ולאורך גבולותינו, וכאשר משפחתו הקרובה, אחיו ואחיותיו של ז'אנו, נאלצו לפנות את ביתם עקב האלימות הבלתי פוסקת מצפון – תערוכה זו מקבלת משנה תוקף במאבק הבלתי פוסק על הגאוגרפיה של ארצנו האהובה, ועל מקומנו פה כחלק מהמרחב הפיזי והרוחני של המזרח התיכון.